BLOG

4 osobní rady při výběru závěsů

Závěsy, záclony a textilie obecně dotváří atmosféru domova. Plní praktickou i estetickou funkci. Jejich koupě se rovná investicí na poměrně dlouhou dobu, a  proto bychom si měli pořizovat materiály kvalitní.
Jak ale víme, jejich koupě není zrovna levnou záležitostí. Proto Vám zde přináším 4 osobní rady, jak neudělat chyby při jejich výběru a koupi.

1. Neobjednávejte látku dříve, než ji ve skutečnosti vidíte 

V rámci úspory času se občas uchýlíme k nákupu přes internet. V mnoha případech tuto variantu vítám a plně schvaluji. Je to rychlé a jednoduché řešení. Při výběru látek do interiéru (v našem případě závěsů), však tuto volbu v žádném případě nedoporučuji.

Látka, barva a dekor, které se nám „od stolu“ líbí a žijeme s pocitem, že se do našeho interiéru náramně hodí, nás pak doma mohou nemile překvapit. Materiál má v reálu jiný odstín, vzor je příliš velký či naopak malý, struktura materiálu se tluče s jinou. Nástrah je zkrátka mnoho. Proto je nákup přes internet ZAPOVĚZEN!

2. Krátké závěsy

S nešvarem krátkých závěsů a záclon se setkávám poměrně často. Jeden z konrétních případů byla i realizace: Příběh – Nadýchaná ložnice http://www.steindesign.cz/?p=1360. I zde mi klienti argumentovali tím, že krátce střižené závěsy jim šetří náklady za topení.
Po této větě vždy klienty ubezpečuji, že se taková úspora pohybuje v řádu několika korun. V případě, že klienty o změně nepřesvědčím, doporučuji, aby krátké závěsy využili pouze po dobu topné sezóny. Na jaro a léto pak mohou s lehkým srdcem ošperkovat okenní kulturu závěsy dlouhými.
Čím delší jsou Vaše závěsy a záclony, tím elegantněji okno a celý interiér vypadá.

V poslední době jste jistě zaregistrovali trend, nechávat závěsy a záclony ležérně se povalovat po zemi. Ne vždy je taková věc praktická a vhodná. Své příznivce si však našla. A přiznejme si, že do takové ložnice, která se nese v romantickém duchu, dlouhé závěsy jednoduše patří.

3. Nebojte se požádat o spolupráci 

Jak jsem již psala, objednávat přes internet bez předchozího zhlédnutí látky je zapovězeno! Avšak ani osobní návštěva studia s dekoračními látkami nezaručí, že neuděláme přešlap. Přesvědčení, že svůj interiér známe nejlépe, často v praxi selže. Doma již pozdě zjišťujeme, že vybraná látka do interiéru vůbec nepasuje.
Trefit vhodný závěs podle paměti se tak skutečně nevyplácí.

Nejjednodušší a mnohdy podstatně levnější variantou je požádat o spolupráci interiérového designéra. Vkus, který ten který designér má si můžete ověřit buď na jeho internetových stránkách či na Instagramu. Zvláště Instagram Vám poskytne vhled do vnímání světa konkrétního designéra. Sami si již pak zvolíte, který odborník je Vám a Vašemu pohledu na svět nejbližší.
(Můj pohled na svět: https://www.instagram.com/petra.steindesign/)

Interiérový designér Vás navštíví přímo u Vás doma. S sebou si po předchozí domluvě donese několik kufrů se vzorky látek. Zvolit ten nejvhodnější druh tkaniny je pak už jen zábavnou formou pro Vás oba.

4. Závěrečné doporučení

A nakonec jedna osobní rada, nebojte se závěsy střídat. Dovolí-li Vám to finance, kupte si do jedné místnosti dvoje kvalitní závěsy s kvalitním ušitím. Nemusíte hned, stačí postupně. Měňte závěsy dle nálady či ročního období. Je to chytrá varianta, jak v mžiku proměnit interiér a nedělat přitom velké a nákladné změny.

A ještě malá vzpomínka na mé dětství. Tehdy maminka střídala závěsy mezi jednotlivými pokoji: ložnice – obývák – kuchyně. A vždy se těšila i z této drobné proměny, kterou ji tato malá a nenákladná změna přinesla.