Příběh: Dejvický mezonet

Dejvický mezonet v půdní nástavbě

Nová přístavba mezonetového bytu 3+kk o velikosti 78 m2 se nachází v půdní nástavbě zrekonstruovaného prvorepublikového domu. S ohledem na lokalitu Dejvic a požadavků památkové péče, bylo nutné zachovat v exteriéru klasický charakter domu. Investor mě oslovil s žádostí, abych interiér navrhla osobitě, netradičně.

Jelikož je byt určen pro dlouhodobý pronájem, bylo záměrem, ponechat jej nezařízený, vybavený pouze kvalitními spotřebiči a plně funkční kuchyňskou linkou. O to více bylo nasnadě pohrát si s detaily a vyladit interiér takovým způsobem, aby stavěl na účelné dispozici vymezeného prostoru, na kvalitních materiálech a neotřelém designu. Noví nájemci tak mohou stávající design buď umocnit či nenásilně zahrnout do stylu, jež jim bude plně vyhovovat.

Byt se skládá z obývacího pokoje a kuchyně, jež je spojena do tzv. obytné části. Vítaným benefitem je prostorná terasa, která na obytný prostor plynule navazuje a je situována
do klidné části dvora. Spojení obytné části s terasou bylo rozhodujícím elementem situovat tyto místnosti interiéru do vyššího patra mezonetu. O patro níže nalezneme dvě ložnice, koupelnu, samostatné WC a technickou místnost. Oba pokoje jsou orientovány do klidného dvora. To se ukázalo, s ohledem k povrchu “kočičích hlav” na silnici před domem, jako dobře promyšleným tah.

Půdní byt je korunován šikmou střechou. Tato šikmina, byť se zvláště v obytné části jevila jako velmi problematické místo, byla naopak výzvou a doslova si říkala po osobitém pojetí. Proto jsem pod šikmým prostorem navrhla atypickou kuchyňskou linku. Té vévodí chladný betonový povrch dvířek, šedě podbarvená skla, to vše zjemnělé dekorem dubového dřeva. Jelikož si potrpím na detaily, dbala jsem na to, aby se jednotlivé prvky – geometrické tvary, propisovaly v celém interiéru. To je patrné na krytkách zábradlí
i skleněném předělu za mycím centrem, které mají tvar čtverce. Dále se v celém bytě objevují černé čtvercové vypínače a zásuvky.

Výzvou pro truhláře byla extrémně velká police ve tvaru trojúhelníku. Tu jsem navrhla proti, aby svým objemem a designem vyvažovala “vykouslý” trojúhelníkový prostor nad linkou. Prostor tak působí harmonicky. Dalším „oříškem“ byl mnou navržená police na pracovní desce, jež kopíruje zešikmený tvar střechy. S ní se truhláři opravdu natrápili. Ještě na místě polici ručně obrušovali, aby na místo přesně zapadla. Výsledek se jim povedl na výbornou.

Návrh a celou realizaci jsem opravdu milovala… Každičký detail byl díky přístupu investora a časovým možnostem laděn s láskou.

Takových projektů bych si přála víc 🙂